آیت الله ناصر مکارم شیرازی بر حضور گسترده مردم در راهپیمایی روز جهانی قدس تاکید کرد و گفت: بر همه اعم از کوچک و بزرگ، مرد و زن، پیر و جوان لازم است تا در راهپیمایی روز قدس شرکت کنند و با این اقدام آرمان فلسطین و قدس را زنده نگاه دارند.

به گزارش ایسنا، آیت الله ناصر مکارم شیرازی در آیین احیای شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان که در مسجد مدرسه علمیه امام موسی کاظم (ع) برگزار شد، عنوان کرد: حدود شصت سال قبل بوسیله دولت انگلستان حکومت نامشروع و غاصبانه اسرائیل در قلب کشورهای اسلامی تشکیل شد، با اینکه یهودیان نسبت به مسلمانان در اقلیت بودند؛ اما آنها را از کشورهای مختلف دعوت کردند و سرزمین‌های مردم را به زور و با پول از آنها گرفتند و در اختیار یهودیان و صهیونیست‌ها قرار دادند و متأسفانه برخی از حکام عرب هم در این راه با آنها همراه شدند.

وی با بیان اینکه اسرائیل غاصب سعی در پنجه اندازی با دیگر ممالک اسلامی را نیز دارد، گفت: اینها اگر دست‌شان برسد تمام کشورهای منطقه را می‌خواهند زیر سیطره خود قرار دهند و نمونه بارز آن بلندهای جولان است.

مرجع تقلید شیعه بیان کرد: رئیس جمهور آمریکا به زعم خود درباره بلندی‌های جولان حاتم بخشی کرده است! مطابق کدام قانون و مجوز؟ شما چکاره هستید که بخشی از یک کشور دیگر را می‌خواهید به اسرائیل غاصب ببخشید.

وی ادامه داد: اگر عده‌ای خیال کنند آنها به سرزمین‌های اشغالی قانع می‌شوند، سخت در اشتباه هستند، آنها با بهره گیری از عمال خود یعنی داعش می‌خواستند بر سوریه و عراق مسلط شوند، اما با مقاومت جانانه محورهای مقاومت راه به جایی نبردند و شکست خوردند.

مکارم شیرازی با اشاره به تدبیر امام خمینی در نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس، این ابتکار را ابتکاری تاریخی و عامل زنده بودن یاد و نام قدس و فلسطین دانست و تاکید کرد: همین اقدام سبب شده که بعد از گذشت سال‌ها همچنان روز قدس در جامعه اسلامی زنده باشد و هر سال روز قدس با شکوه خاصی برگزار شود.

وی افزود: بر همه اعم از کوچک و بزرگ، مرد و زن، پیر و جوان لازم است تا در راهپیمایی روز قدس شرکت کنند و با این اقدام آرمان فلسطین و قدس را زنده نگاه دارند.

مرجع تقلید شیعه به عوامل و شرایط استجابت دعا اشاره و تصریح کرد: یکی از شرایط مهم استجابت دعا بهره‌مندی از کسب و کار حلال و دوری از لقمه‌های حرام است؛ اگر کسب و کار و لقمه انسان حرام باشد، استجابت دعا بسیار مشکل خواهد بود.

وی با بیان اینکه در عصر و زمان ما کسب رزق و روزی حلال کاری دشوار است، اظهار کرد: بسیاری از بانک‌ها درآمدشان ربوی است، عقود شرعیه را رها کرده و رسماً رباخواری می‌کنند.

مکارم شیرازی بکارگیری تسهیلات بانکی در غیر محل منعقد در قراردادها را حرام دانسته و اضافه کرد: نمونه دیگر حرام خواری احتکار عده‌ای از ثروت اندوزان است که این روزها زیاد دیده می‌شود.

این استاد برجسته حوزه علمیه تقلب کردن در معاملات را از دیگر حرام خواری‌ها و از موانع استجابت دعا دانست و افزود: عده‌ای آن هم به صورت میلیاردی ارز دولتی در اختیار گرفتند و در بازار آزاد فروختند، این کار حرام است، نمونه دیگر رشوه خواری است که متأسفانه در برخی ادارات و سازمان‌ها رواج پیدا کرده است.

وی اجناس قاچاق و عدم پرداخت وجوهات را از دیگر جلوه‌های فعل حرام دانست و عنوان کرد: یکی از عواملی که مانع استجابت دعاها می‌شود غذاهای حرام است؛ عدم پرداخت زکات و خمس سبب می‌شود که لقمه و غذای انسان حرام شود و همین مساله سبب عدم استجابت دعاها می‌شود.

مکارم شیرازی در پایان یکی از اعمال شب‌های قدر را اهتمام به یادگیری مسائل شرعی دانست.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *